środa, 17 kwietnia 2013

Lomografia


„bądź szybki, nie myśl, 
miej otwarty umysł w stosunku do swojego środowiska, 
chłoń wszystko, ciesz się swoją komunikatywnością” 

"do it quickly, do not think
keep an open mind in relation to their environment,
absorbing all, enjoy your communicative"

La Sardina
Po dość intensywnej i długiej zimie, nadeszła do nas wiosna. I to konkretnie. Co za tym idzie, pojawiają się sto tysięcy różnych pomysłów i inspiracji. Dzięki przypływie pozytywnej energii, czas odświeżyć swoje aparaty. W mojej kolekcji można natrafić na trzy cudeńka, które idealnie się wpasowują w zjawisko, jakim jest lomografia.
After a fairly intense and long winter, spring has come to us. And that's the point. As a consequence, there are a hundred thousand different ideas and inspiration. With a burst of positive energy, it's time to refresh your equipment. In my collection you can find three wonders, which perfectly fit into the phenomenon, which is Lomography.
Smiena 8
Na początku lat 90. XX w. grupa studentów z Wiednia odkryła w komisie w Pradze stary, radziecki aparat petersburskiej marki LOMO (Leningraskoe Optiko Mechanitsheskoe Objedinienie). Po wywołaniu zdjęć, stwierdzili, że odznaczają się zupełnie inną, nieprzystającą do współczesności jakością i walorami artystycznymi.
In the early 90s Twentieth century, a group of students from Vienna discovered in consignment in Prague old Soviet camera from Petersburg brand LOMO (Leningraskoe Optiko Mechanitsheskoe Objedinienie). After calling the shots said they have a completely different, out of touch with contemporary quality and artistic value.
Fascynacja efektami skromnego przedstawiciela radzieckiej foto-techniki dała impuls do narodzin Towarzystwa Lomograficznego. Obecnie społeczność lomograficzna skupia około miliona członków na całym świecie. Przez przypadkowe odkrycie w praskim komisie, świat fotografii analogowej został odkryty na nowo. Soczyste kolory i unikalna atmosfera, a także rozdzielczość obrazu sprawiła możliwość ciągłego eksperymentowania z fotografią.
The fascination with the effects of a modest Soviet representative photographic techniques gave impetus to the birth of the Lomographic's Society. Currently lomography's community has about one million members worldwide. By chance discovery in Prague consignee, the world of analogue photography has been reinvented. Vivid colors and unique atmosphere, as well as image resolution made ​​possible continuous experimentation with photography.
Fascynaci próbują każdej możliwości, by uzyskać unikatowy efekt. Wielokrotna ekspozycja, różnego rodzaju filmy (w tym przeterminowane), prześwietlenia i niedoświetlenia, czy dostające się do wnętrza aparatu bliki świetlne oraz wiele innych niespodzianek sprawia, że lomografia jest piękna. Przypadek i wypadek odgrywają tu ogromną rolę. Nie ma kontroli, nie ma możliwości by poznać efekty przed otrzymaniem wydrukowanych zdjęć do ręki. 
Aficionados try every possibility to achieve a unique effect. Multiple exposure, all kinds of movies (including past due), x-rays and underexposure, or entering the camera's Republic of light and many other surprises that makes Lomography is beautiful. Chance and accident play a huge role. There is no control, there is no way to know the results before receiving the printed photos in hand.
10 złotych zasad lomografii: 
1. Zawsze miej aparat lomograficzny ze sobą! Lomografia nie może być zaplanowana, wszystko musi odbywać się naturalnie. Bądź gotowy i NIGDY nie zostawiaj swojego aparatu w domu! Nawet nie wiesz, w którym momencie nadejdzie chwila warta sfotografowania.
2. Rób zdjęcia o każdej porze dnia i nocy! 24 godzinę na dobę Twój aparat powinien być gotowy do działania. Zapomnij o technice i oświetleniu - po prostu pstrykaj!
3. Lomografia nie jest dodatkiem do Twojego życia, lecz jest jego cześcią! Niech Lomografia stanie się tak naturalnym i oczywistym elementem Twojego życia jak spanie, jedzenie czy oddychanie.
4. "Pstrykaj z biodra!" aparat lomograficzny nigdy nie przeszkadza Ci bardziej, niż wtedy gdy trzymasz go przy twarzy. Blokuje widoczność, hamuje Twą ekspresję, utrudnia rozmowę i zmusza oczy do patrzenia przez malutkie okienko. Możesz jednak swobodnie uniknąć tych niedogodności. Szerokokątny obiektyw i ręczny focus pozwalają na robienie zdjęć z wszystkich perspektyw. Możesz robić fotki trzymając aparat nad sobą, przed sobą, pstrykać z biodra, między nogami i w każdy inny sposób jaki przyjdzie Ci do głowy.
5. Fotografuj przedmioty najbliżej jak możesz! Zmniejsz dystans pomiędzy sobą a tym co fotografujesz. Istota rzeczy tkwi w szczegółach. Jesteś blisko, widzisz więcej.
6. Nie myśl! Kieruj się instynktem i emocjami. Zapomnij o regułach, zasadach i konwencjach. Nie zastanawiaj się i nie analizuj. Uwolnij swe zmysły i pstrykaj jak tylko zechcesz!
7. Bądź szybki! Bywają momenty kiedy nawet ułamek sekundy może mieć znaczenie. W lomografii pierwsze wrażenie jest tym co liczy się najbardziej, a każda chwila jest wartością samą w sobie. Bądź szybki, ufaj sobie i dobrze się baw!
8. Nie musisz wiedzieć, co akurat sfotografowałeś! W lomografii, tak jak w życiu, przypadek często decyduje o wszystkim. Wykorzystaj to! Dzięki temu uzyskasz nowe, odmienne spojrzenie na otaczający świat. Daj się ponieść, a efekty będą naprawdę zaskakujące...
9. ...i nie musisz tego wiedzieć też później! Za jakiś czas dostajesz wywołane zdjęcia i wpadasz w osłupienie. "Cóż to może być?!?!" Na zdjęciach jest tylko to co sam zrobiłeś lecz co do niektórych fotek sam nie wiesz skąd pochodzą. I wcale nie musisz!
10. Nie przejmuj się zasadami! Możesz o nich zapomnieć. Odkryj swoją własną drogę do Lomografii. Fotografuj co chcesz, jak chcesz i kiedy chcesz.
10 golden rules:
1. Take your camera everywhere you go.
2. Use it any time - day and night.
3. Lomography is not an interference in your life, but part of it.
4. Try the shot from the hip.
5. Approach the objects of your Lomographic desire as close as possible.
6. Don't think.
7. Be fast.
8. You don't have to know beforehand what you captured on film.
9. Afterwards either.
10. Don't worry about any rules.

(powyższe zdjęcia są z mojej pierwszej zabawy La Sardiną)

1 komentarz :

#header-inner {text-align: center;}